دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences

ریاست مرکز تحقیقات تکنولوژِی بهداشت محیط:1000 روز طلایی، فرصتی بی بازگشت، پنجره ای رو به آینده ای روشن

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۵/۵/۱۲ | 

ریاست مرکز تحقیقات تکنولوژِی بهداشت محیط به مناسبت هفته جهانی شیر مادر گفت نقطه شروع طلایی برای سالم زیستن، 1000 روز اول زندگی  یعنی از شروع بارداری تا پایان دوسالگی(270 روز بارداری و 730 روز اول عمر) است.
در راستای شروع هفته جهانی شیرمادر دکتر احمدجنیدی جعفری معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایران و ریاست مرکز تحقیقات تکنولوژِی بهداشت محیط با اشاره به  شعار هفته جهانی شیرمادر به  اهمیت 1000 روز اول زندگی تاکید کرد و گفت: نقطه شروع طلایی برای سالم زیستن، 1000 روز اول زندگی  یعنی از شروع بارداری تا پایان دوسالگی(270 روز بارداری و 730 روز اول عمر) است؛ دوره ای که کودکان بیشترین تاثیرپذیری را از محرک های محیط اطراف خود دارند.
وی افزود: تغذیه مفید و موثر در 1000 روز اول سرنوشت ساز است و بطور مستقیم بر روی سلامتی در بزرگسالی و پیری تاثیر داشته و برای پیشگیری از مشکلات آینده از جمله چاقی مفرط، دیابت وفشارخون بالا ضروری است.
این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران تاکید کرد: مرگ و میر ناشی از بیماری عروق کرونری درسن بزرگسالی با وزن نوزاد متولد شده و تغذیه ی او در دوسال اول زندگی ارتباط دارد. این امر نشانگر اهمیت تغذیه سالم مادر و مراقبتهای دوران بارداری، شیردهی و حتی قبل از بارداری است.
دکتر جنیدی ادامه داد: به عقیده محققان در این دوره حیاتی، محیط زیست در معنای تغذیه ای اکولوژیکی، روانی عاطفی، اجتماعی، اقتصادی ردپای خود را روی ژن ها برجا می گذارد. براساس منابع علمی، خانواده ها باید روی کودکی فرزندشان سرمایه گذاری کنند و بدانند که کودکی بیشترین تاثیرات را درروند رشد یک فرد دارد.
وی اضافه کرد:تکامل دوران کودکی در رشد یک کودک تاثیر بسیار زیادی دارد. با اهتمام ویژه به این دوران می توان خیلی از مسائلی که در آینده کودک را درگیر می کند از بین برد. 60% رشد مغز تا پایان یک سالگی و 70% آن تا پایان دوسالگی انجام می شود و به ترتیب 80 درصد رشد مغز تا سن سه سالگی و 98 تا 100 درصد رشد مغز تا پایان هشت سالگی می باشد و این نشان دهنده اهمیت این دوران طلایی است.

دکتر جنیدی عنوان کرد:دانشمندان، متخصصین اقتصاد و بهداشت توافق دارند که ارتقاء تغذیه در طول 1000 روز طلایی عمر، یکی از بهترین سرمایه گذاری هایی است که می توان انجام داد. در واقع 1000 روز طلایی روزنه بی نظیر فرصت ها برای ساخت آینده سالمتر و شکوفایی بیشتر آینده است.
وی در پایان خاطر نشان کرد: انشاالله انتخاب این شعار در هفته جهانی شیرمادر نقطه شروع بسیج همگانی برای افزایش آگاهی ها، ارتقا کیفیت مراقبت های مادرو کودک در این دوره و سرمایه گذاری در این خصوص خواهد بود.کد امنیتی را در کادر بنویسید    
دفعات مشاهده: 91 بار   |   دفعات چاپ: 18 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر